تاریخچه عروسک و انواع آن

عروسک خرسی تد + عروسک دارا و سارا

تاریخچه عروسک و انواع آن

تاریخچه عروسک و انواع آن

بنا به گزارش مجله خبری فروشگاه بزرگ ایرانیان ، عروسک نوعی وسیله بازی کودکان و نوجوانان است. معمولا شبیه انسان ساخته می شود. این وسیله بازی ، باعث افزایش قوه ی تخیل کودکان شده و قوه تجسم آن ها از دنیای بیرون را زیاد می کند. در واقع می توان گفت که عروسک یک پل ارتباطی است ، بین کودک و بزرگ سالان. کارشناسان فروشگاه بزرگ ایرانیان ، در این قسمت از مقاله در مورد تاریخچه عروسک و انواع آن توضیح خواهند داد. با ما همراه باشید.

تاریخچه عروسک

انگیزه ساخت عروسک از هزاران سال پیش وجود داشته و تاریخ دقیقی از ساخت آن و کسی که برای اولین بار از آن استفاده کرده در دسترس نمی باشد. در کشور ایران عروسک های بازمانده از دوره ی پیش از تاریخ و پس از آن نشان می دهد که این عروسک ها در موارد گوناگون مثل ایجاد نمایش و هم چنین وسیله ی بازی استفاده می شده است. در داستان ها و افسانه ها آمده که سنگی به نام سنگ صبور وجود داشته که مردم درد و دل خود را به آن می گفتند ، امروزه عروسک ها می توانند مثل سنگ صبور ، نقش یک فردی که همبازی و کسی که پای تنهایی های کودکان می نشیند و این تنهایی را پر کند، را بازی می کند.

عروسک مدل

عروسک ها انواع مختلفی دارند ، یکی از این عروسک ها به نام عروسک مدل است که برای بازی و سرگرمی کودکان ، به ویژه دختران 3 تا 12 سال طراحی شده اند. این عروسک ها اندام و چهره ای زیبا دارند که خیلی طبیعی به نظر می رسد. اولین عروسک مدل به نام بیسک بود که اندازه های متفاوتی داشت و معمولا توسط افراد مرفه جامعه استفاده می شد. عروسک بعدی به نام لی لی بود که در آلمان ساخته شد و به خاطر موی بلوند ، پیچان و همچنین چهره آرایش شده اش طرفداران زیادی داشت. عروسک بعدی نیز ، باربی نام دارد که مطمئنا همه شما با آن آشنا هستید و حتما آن را برای خود و یا فرزندانتان خریده اید. تولید این عروسک ها در سال 1959 آغاز شد و برای همه ملیت ها و با هر رنگ پوستی خلق شد.

در کشو خودمان نیز عروسک هایی به نام دارا و سارا توسط کانون پرورشی و فکری کودکان و نوجوانان برای قومیت ها مختلف ، با لباس های محلی گوناگون طراحی و ساخته شد است.

عروسک پارچه ای

شکل بعضی از عروسک ها از شخصیت های کارتونی ، فیلم و تلویزیون گرفته شده است. مثل باب اسفنجی ، عروسک خرسی تد و حتی شخصیت های ایرانی مثل سنجد ، جناب خان و …. این عروسک ها معمولا از جنس پارچه دوخته می شوند و طرفداران زیادی هم دارند. اگر قصد خرید این عروسک ها را دارید نوع بدون پرز آن را تهیه کنید ، زیرا پرزهای بعضی از این عروسک ها از آن جدا شد و وارد ریه ی کودکان شده و آن ها را مریض خواهد کرد.

فواید عروسک ها

بازی با عروسک باعث رشد فکری ، روحی و عاطفی فرزندتان خواهد شد. علاوه بر این کودکان سرشار از انرژی هستند که باید به گونه ای خالی شود. گاهی والدین به خاطر مشغله کاری و فکری خود نمی توانند به این انرژی ها پاسخ دهند. به خاطر همین عروسک ها می توانند جای خالی آن ها را برای این کودکان تا حدی پر کنند و روحیه ی مشارکت و حضور در اجتماع را برای آن ها افزایش دهند.

پیگیری سفارش
لیست مقایسه